TOPLISTY
Ciekawe Blogi
DOBRE STRONY
Bez cenzury
Najlepsze!

TorturyRSS
wtorek, 11 marca 2014

Wielkim nieszczęściem Iwana było to, że został monarchą mając zaledwie trzy lata. Śmierć jego ojca w 1533 roku zapoczątkowała trójstronną walkę o władzę między jego energiczną matką a dwiema najważniejszymi rodzinami bojarów (szlachty), Bielskimi i Szujskimi. Na korytarzach Kremla rozgrywały się mordercze zmagania o władzę w państwie moskiewskim. Iwan regularnie był świadkiem pobić i zamachów, kiedy jedna lub druga strona próbowała zniszczyć swoich wrogów. Pewnej nocy metropolita kościoła prawosławnego został zagoniony do komnaty, w której spał Iwan. Kiedy go bito i wyciągano z powrotem, duchowny błagał chłopca o obronę.

Gdy Iwan miał osiem lat, jego matka została otruta przez bojarów. Kochanek matki, Oboleński, został zamurowany w lochu i pozostawiony na śmierć głodową. Siostra Oboleńskiego była opiekunką Iwana, a chłopiec bardzo ją kochał. Kiedy żołnierze przyszli, żeby ją zabrać, musieli siłą oderwać od niej płaczącego chłopca. Iwan nigdy więcej jej nie zobaczył. Dorastał więc w straszliwym zaniedbaniu. „Mój brat Jurij i ja byliśmy sierotami w absolutnym znaczeniu tego słowa”, pisał później. Bojarzy, którzy rządzili w imieniu Iwana, albo go prześladowali, albo ignorowali. „Traktowali nas jak obcokrajowców lub żebraków. Jak wiele upokorzeń wycierpieliśmy! Często nie mieliśmy co jeść ani w co się ubrać. Nie byliśmy wychowywani tak, jak powinno się wychowywać dzieci”.

Iwan bardzo dobrze wiedział, że swoje cierpienia zawdzięcza ludziom, którzy powinni być jego poddanymi. Ta niesprawiedliwość trawiła jego duszę niczym kwas. Jednocześnie każdego dnia obawiał się, że może zostać następną osobą, która zostanie otruta, zarąbana lub pobita na śmierć. Pewien historyk zauważył, że na długo przed tym, zanim monarcha stał się Iwanem Groźnym, był już Iwanem Zagrożonym. 

08:36, anton1914
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 10 marca 2014

Iwan IV był jednym z najkrwawszych tyranów w historii. Z nawiązką zasłużył na przydomek „Groźny”. Ale na początku swojego panowania sprawiał wrażenie, że będzie łaskawym i oświeconym carem. Dlaczego więc stał się potworem i dlaczego sprawy potoczyły się tak tragicznie dla Rosji?

Iwan Groźny był osobowością skomplikowaną i okrutną. Chwile, gdy miewał napady niepohamowanej żądzy krwi przedzielane były okresami równie głębokiej publicznej skruchy. Car był głęboko religijny, ale bez wahania mordował duchownych, którzy go denerwowali lub rabował złoto z ich kościołów. Był prawdopodobnie największym erudytą i najinteligentniejszym człowiekiem w ówczesnej Rosji, ale dokonywał katastrofalnie błędnych ocen politycznych i osobistych. Nie trzeba daleko szukać głównej przyczyny jego niegodziwości: było nią niezwykle brutalne i nieszczęśliwe dzieciństwo Iwana.

03:23, anton1914
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3