TOPLISTY
Ciekawe Blogi
DOBRE STRONY
Bez cenzury
Najlepsze!

TorturyRSS
sobota, 15 marca 2014

W 1533 roku Iwan bardzo poważnie zachorował. Kiedy był bliski śmierci, bojarzy spiskowali w celu przejęcia sukcesji po monarsze. Byli pewni, że car nie przeżyje i nie chcieli dopuścić do tego, żeby syn Iwana zasiadł na tronie. Byli jednak na tyle lekkomyślni, że rozmawiając o swoich planach nie zadbali o to, by nie usłyszał ich półprzytomny car. Kiedy ku przerażeniu bojarów Iwan wyzdrowiał, ujawnił mściwą i podejrzliwą stronę swojej natury. Od tej chwili jego charakter zaczął się pogarszać w zatrważający sposób. Być może jedną z przyczyn tego zwyrodnienia był uraz psychiczny wywołany przebytą chorobą, która mogła być jakąś formą zapalenia, opuchnięcia mózgu.

Pierwszymi ofiarami Iwana byli bojarzy, którzy liczyli na jego śmierć. Zostali po kolei aresztowani i poddani brutalnym torturom. I może na tym rozlew krwi by się zakończył, gdyby nie kolejne nieszczęście. W roku 1560 nagle umarła ukochana żona Iwana. Car był zrozpaczony i oczywiście przypuszczał, że została otruta. Iwan wybrał spośród szlachty kolejne podejrzane osoby, a następnie poszerzył to grono o nazwiska, które podczas tortur podali pierwsi zatrzymani. Zbrodnicze prześladowania nabrały rozpędu, niczym kula śniegowa i trwały jeszcze wtedy, kiedy pretekst do ich rozpoczęcia – poszukiwanie mordercy Anastazji – został już dawno zapomniany. Ta czystka pochłonęła ostatnich utalentowanych doradców Iwana: car wszystkich pozabijał.

22:53, anton1914
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 13 marca 2014

W 1547 roku Iwan został koronowany. Jego poprzednicy nadawali sobie miano wielkich książąt moskiewskich, ale Iwanowi zależało na tytule cara. Słowo „car” pochodzi od łacińskiego caesar, a Iwan wierzył, że jest potomkiem cesarza Augusta i z racji urodzenia przysługuje mu autokratyczna władza cesarska. „Car” ma również konotacje religijne. W rosyjskim tłumaczeniu Biblii tym słowem określa się namaszczonych królów: Dawid, budowniczy świętego miasta Jerozolimy, to po rosyjsku Car Dawid. Jezus, król żydowski, to car judejskij – „Car Żydowski”. Dla Iwana zarówno chwała Rzymu jak i tajemnica Królestwa Bożego łączyły się w pojęciu „cara”, którego ziemskim wcieleniem był on sam.

Mimo pewnych cech okrucieństwa Iwana i jego rosnącej megalomanii, mniej więcej pierwsze dziesięć lata panowania nowego monarchy to okres pokoju i postępu. W tych latach car skodyfikował rosyjskie prawo; stworzył stałą armię muszkieterów; ukrócił bezbożne obyczaje duchowieństwa i zwrócił uwagę na liczne błędy kopistów w świętych tekstach, pisanych w klasztorach – zwykle mylili się pijani zakonnicy. Walcząc ze zniekształcaniem Pisma Świętego, wprowadził w Rosji prasę drukarską. Otoczył się dobrymi doradcami, wśród których szczególną rolę odgrywała wierna i życzliwa żona Anastazja, którą sobie wybrał z rodziny drobnej rosyjskiej szlachty. Stworzył również Sobór Ziemski, radę szlachty, która w innym kraju mogłaby się rozwinąć w coś na kształt parlamentu. Gdyby Iwan wówczas umarł, byłby pamiętany jako jeden z lepszych władców Rosji. 

07:50, anton1914
Link Dodaj komentarz »
środa, 12 marca 2014

Wszystko czego Iwan doświadczył jako chłopiec przekonało go, że bezwzględność jest kluczem do przetrwania. Zaczął więc uczyć się podstaw okrucieństwa. Kiedy miał dziewięć lub dziesięć lat, jego największą przyjemnością (oprócz czytania dzieł teologicznych) było torturowanie ptaków. Zrzucał również koty i psy z blanków Kremla, a następnie zbiegał na dół, żeby przyglądać się przedśmiertnym drgawkom zwierząt. Fascynowały go skutki bólu. Jako młody nastolatek wraz ze swoim gangiem wyruszał do okolicznych wsi, żeby po bandycku terroryzować chłopów. Kiedy miał 13 lat, był już wprawnym zbirem i doświadczonym gwałcicielem.

W tym czasie Iwan poczuł się na tyle silny, żeby rzucić wyzwanie bojarom. Podczas przyjęcia na Kremlu Iwan wstał i oskarżył Andrieja Szujskiego, głowę klanu Szujskich, że uzurpuje sobie królewską władzę. Było to elokwentna, demaskatorska przemowa, po której bojarzy zamilkli w osłupieniu. Straż przyboczna Iwana wyciągnęła Szujskiego z sali i rzuciła go wygłodzonym psom myśliwskim. Został przez nie rozszarpany na strzępy pośrodku ulicy.00:17, anton1914
Link Dodaj komentarz »